Wybierz PayPo i zapłać za 30 dni | Darmowa wysyłka od 249zł!

Zamówienia złożone do godziny 12:00 wysyłamy tego samego dnia!

Strona główna / Kreatyna

Kreatyna

Chyba najbardziej popularny i wszystkim znany suplement diety używany w sportach wyczynowych oraz rekreacyjnych. Kreatyna czyli kwas ß-metyloguanidynooctowy jest związkiem chemicznym występującym w organizmie człowieka, a szczególnie w mięśniach szkieletowych. Jest to najbardziej przebadany suplement diety. Jeśli chodzi o pożywienie głównie występuje w mięsie wołowym oraz rybach lecz aby dostarczyć 5g kreatyny należałoby zjeść aż 1kg mięsa. Więc o wiele łatwiejszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu kreatyny będzie jej suplementowanie.

Działanie kreatyny:
Podstawowym efektem stosowania kreatyny jest zwiększanie ilości fosfokreatyny w tkance mięśniowej, dzięki której organizm jest zdatny do wykonywania dłuższego i nie mniej intensywnego treningu. Zjawisko to ma to bezpośredni związek ze zdolnością fosfokreatyny do magazynowanie jednostki energetycznej ATP, uwalnianej natychmiast wskutek skurczu mięśni. Działanie to, umożliwiając cięższą pracę na treningu, pozwala na efektywniejsze budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, niezwykle pożądanej w środowisku sportowym, oraz ułatwia redukcję tłuszczu. Dodatkowo kreatyna odpowiada również za zmniejszanie poziomu zakwaszenia mięśni oraz opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia, atakującego nas zwykle w trakcie ćwiczeń.

 

  • Zwiększenie siły mięśniowej
  • Zwiększenie wytrzymałości mięśniowej w wysiłkach o wysokiej intensywności
  • Zwiększenie suchej masy mięśniowej
  • Ochrona tanki mięśniowej przed rozpadem podczas treningu


Badania pokazały, że już 3g kreatyny spożywanej dziennie zwiększa Twoją wydolność fizyczną podczas bardzo intensywnych ćwiczeń. Przez płynące korzyści z suplementacji tego produktu jest to najczęściej wybierana odżywka przez kulturystów, kolarzy, sprinterów oraz innych osób uprawiających różne dyscypliny sportowe. Na rynku dostępne są kreatyny w postaci tabletek, kapsułek lub proszko - bezsmakowy lub smakowy. Więc masz szeroki wybór jeśli chodzi o to jaką postać wybierzesz, która dla Ciebie będzie najwygodniejsza.

Formy kreatyny:
Wchodzisz do sklepu, prosisz o kreatynę i od razu sprzedawca pyta “jaką?”.   Kreatyna posiada wiele form więc stąd to pytanie. Najpopularniejszymi formami są: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny(TCM), chlorowodorek kreatyna (HCL) oraz przeróżne staki kreatynowe, które w swoim składzie mają mix różnych form kreatyn. Przybliżymy Ci każda z nich abyś łatwiej mogł zdecydować, którą kreatynę kupić:


Monohydrat kreatyny - Najpopularniejsza, najbardziej przebadana forma kreatyny - połączenie kreatyny z cząsteczkami wody. Suplement ten cechuję się dobrą przyswajalnością oraz doskonale wiąże wodę przez co jest często wybierany przez osoby ćwiczące na siłowni, które chcą uzyskać efekt “nabitych” mięśni.


Jabłczan kreatyny - Tuż obok monohydratu jedna z najbardziej popularnych form. To połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Forma ta pozwala cieszyć się korzyściami suplementacji kreatyny, ale bez zatrzymywania się wody podskórnej. Często wybierana przy dyscyplinach wytrzymałościowych.


Chlorowodorek kreatyny -  Znacznie bardziej zaawansowana forma kreatyny. Cechuję się bardzo dobrą rozpuszczalnością i wysoką wchłanialnością. Jest silnie skoncentrowana - 77% kreatyny. Chlorowodorek kreatyny jestodporny na zmianę pH w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu przy  w niskim pH nie ulega przemianie w kreatyninę co umożliwia nam stosowanie mniejszych dawek niż przy innych formach.


Staki kreatynowe - połaczenie różnych form kreatyn (od 3 do nawet 10). Najcześniej w ich składzie znajdziemy: monohydrat, jabłczan, cytrynian, chlorowodorek, pirogronian, orotan, glukozanin, kre alkalyn itp. Połączenie ze sobą wielu form ma na calu polepszenie jej wchłaniania oraz zwiększenie wytrzymałości.

W wielu prduktach oprócz kreatyny znajdziemy dodatek tauryny, dlaczego? Tauryna to niebiałkowy aminokwas, który wspiera transport kreatyny do komórek mięśniowych czyli tauryna wspiera wchłanialność produktu.

Kiedy przyjmować kreatynę?
Tak jak wyżej napisaliśmy kreatyna zwiększa wydolność organizmy zatem warto przyjmować suplement przed treningiem. Pamiętajmy również, że jedna porcja nie poprawi nam naszych zdolności. Dopiero przy regularnym suplementowaniu kreatyny będziemy mogli zauważyć korzyści płynące z tego produktu.
Kreatyna po treningu jest również dobrym wyborem gdyż wspierać będzie naszą regenrację i pozwoli dodatkowo uzupełnić rezerwy energetyczne.
Dni nietreningowe i co teraz? Pomimo braku aktywności przyjmowanie kreatyny nie zmienia się - możemy suplementować ją np  rano i wieczorem.
Jaka dawka? Badania naukowe udowodniły, że już 3g kreatyny przyjmowanej dziennie zwiększa naszą wydolność w trakcie ćwiczeń zatem to niezbędne minimum. Wiele źródeł piszę, że optymalną dawką w ciągu dnia jest 10g kreatyny

Skutki uboczne:

  • szybki przyrost masy ciała, który może być związany ze zatrzymaniem wody w organizmie. To z kolei może prowadzić do odwodnienia i mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek.
  • wzdęcia i problemy trawienne, które mogą szczególnie występować u osób z wrażliwym żołądkiem
  • uszkodzenia wątroby, które mogą wynikać z przyjmowania zbyt dużych porcji kreatyny
  • nadwyrężenie lub naciągnięcie mięśni

Podsumowując:
Najbardziej popularną odżywką wśród sportowców i amatorów jest kreatyna. Jest to najbardziej przebadany suplement, który przy regularnym stosowaniu przynosi nam bardzo dużo korzyści jak i w sportach wytrzymałościowych oraz ii kulturystyce. Po kreatynę sięgają mężczyźni, kobiety, osoby w młodym jak i starszym wieku.
W naszej ofercie znajdziesz różne formy kreatyny dostępne w kapsułkach, proszkach smakowych i bez smakowych bez zbędnych wypełniaczy.